Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Česká plemena psů

Česká plemena psů...

Kromě chodského psa sem patří i další plemena, která jistě stojí za povšimnutí. Osobně si myslím, že česká národní plemena jsou skromně v pozadí módnějších kolegů ze zahraničí. Přitom si s nimi v ničem nezadají.

Plemena uznaná FCI

ČESKÝ TERIÉR

Je naším prvním národním plemenem, uznaným v roce 1963. Díky šlechtitelskému úsilí F. Horáka vznikl tento atraktivní teriér během relativně krátké doby patnácti let. Mezi jeho předky najdeme skotského a sealyhamského teriéra pro získání dobrých vlastností norníka. Projevuje se poměrně klidněji, než je zvykem u teriérů, je dobře ovladatelný, nenáročný, nepříliš hlasitý. Kromě uplatnění v lovecké praxi má díky své živé, veselé povaze také uplatnění jako společenský pes.

 

ČESKÝ FOUSEK

Historie tohoto původního českého plemene sahá až do 14. století ke králi Karlovi IV. Standard českého fouska byl však uznán až v roce 1963. Patří k rodině evropských drsnosrstých a hrubosrstých ohařů. Je to středně silný pracovní lovecký pes, ohař se všemi předpoklady k všestrannému použití, pracuje stejně spolehlivě v poli, lese a ve vodě. Ochotně a rád aportuje, je velmi dobrým stopařem. Je i příjemným rodinným společníkem.

 

Národní dosud neuznaná plemena FCI

CHODSKÝ PES

Tento pes dle historických záznamů doprovázel staré Chody, plnil úlohu strážního psa a byl zároveň používán jako pes pastevecký a lovecký. S regenerací tohoto plemene bylo započato kolem roku 1983. Chodský pes je typický ovčák s dlouhou srstí, odolný, vytrvalý a otužilý, temperamentní a přitom snadno ovladatelný. Má vrozené hlídací schopnosti, dobrý nos, je mrštný, rychlý, obratný. Povahově přátelský a velmi oddaný. Hodí se pro začátečníky a nezklame ani zkušené kynology.

 

ČESKÝ HORSKÝ PES

Mezi předky tohoto plemene najdeme slovenského čuvače, který měl předat vlohy pro pasteveckou práci a saňového psa alaskana, jež měl přispět rychlostí, temperamentem i chutí k tahu. Můžeme ho potkat na závodech tažných psů, při práci u stáda, jako lavináře, záchranáře, stopaře. Je vytrvalý, otužilý, odolný, přátelský a dobře ovladatelný.

 

ČESKÝ STRAKATÝ PES

Tento pes vznikl záměrným šlechtěním pro potřeby biologického ústavu ČSAV. Mezi jeho předky najdeme křížence německého ovčáka i psa s podobou foxteriéra. V roce 1961 byli tito psi poprvé předvedeni na výstavě. V roce 1981 byl poprvé zapsán vrh mimo ČSAV, která o tyto psy ztratila zájem.Tento pes střední velikosti je vytrvalý, otužilý a nenáročný. Je to veselý a temperamentní společník.

 

PRAŽSKÝ KRYSAŘÍK

V historických pramenech najdeme zmínky o malých psících již v dobách knížete Vladislava II. Býval společníkem šlechticů u českého dvora a darem se dostával do celé Evropy. V 70. letech minulého století začala cílevědomá snaha o regeneraci tohoto národního plemene. Je to živý, čilý a temperamentní psík. Má výborný čich, dokáže být velmi ostražitý. Povahově je ke svému majiteli a rodině velmi přátelský, milý, poslušný a dobře ovladatelný.

 

                                                                                                            /Zdroj – katalog Intercanis 2006/

 

TOPlist